BOSO DO ZDROWIA

Nasze stopy połączone są za pomocą nerwów ze wszystkimi organami wewnętrznymi. Na przykład serce, wątroba, nerki posiadają na stopie odpowiedni receptor. Człowiek chodząc kiedyś boso, uciskał je w naturalny sposób, a więc piasek, żwir, kamienie, kępy trawy pobudzały wszystkie receptory na stopach, a w konsekwencji przekazywały impulsy nerwowe do różnych zakątków organizmu.

Dzisiaj chodzimy w butach, które nie tylko utrudniają naturalny masaż stóp, ale wręcz blokują znajdujące się na nich receptory. Dlatego latem powinniśmy powracać jak najczęściej do bosych wędrówek po zróżnicowanym terenie. Zresztą, przypomnijmy sobie, ile razy każdy z nas w czasie spaceru po trawie czy leśnej dróżce niejako podświadomie zdejmował obuwie i o ile lżej wtedy się szło.

Ale boso można chodzić od czerwca do września. W pozostałe miesiące proponuję masaż stóp. Obydwie stopy powinniśmy masować codziennie rano i wieczorem łącznie przez około 20 minut. Masujemy ręką lub za pomocą specjalnie profilowanych wałków drewnianych. Każdy masaż rozpoczynamy od strefy czuciowej nerek, które powinny być w pierwszej kolejności odblokowane. Osobiście uważam nawet, że przez pierwsze 7 -10 dni powinniśmy pobudzać wyłącznie ten receptor. Jeśli strefy czuciowe na stopach są mocno zablokowane, możemy przez kilka, a nawet kilkanaście dni, odczuwać podczas masażu nawet silny ból, który z czasem będzie ustępował. Masaż stóp radzę też stosować po każdym zmęczeniu. Znakomicie doprowadza organizm do równowagi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>