BURSZTYN – CZYLI ELEKTRON

Bursztyn (jantar) jest kopalną, skamieniałą żywicą drzew, o której do dziś niewiele jeszcze wiemy. Żywica ta po stwardnięciu w ciągu około 30 milionów lat przeszła szereg skomplikowanych przemian. Mineralogia określa bursztyn jako ciało organicznego pochodzenia, niejednorodne chemicznie, obdarzone swoistymi właściwościami fizykochemicznymi. Radiesteci nazywają go kamieniem życia, gdyż dostarczać może naszemu organizmowi życiodajnych elektronów i jonów ujemnych.

Będąc dzieckiem prawie każdy z nas pocierał kawałek bursztynu o sukno, który potem przyciągał skrawki papieru. Otóż przy pocieraniu jantar elektryzuje się ujemnie, zaś na powierzchni papieru gromadzą się ładunki dodatnie. Ponieważ ładunki różno- imienne przyciągają się, bursztyn niby magnes chwyta kawałki papieru. Jego niezwykła łatwość elektryzowania się, niespotykana u innych ciał naturalnych, fascynowała ludzi od kilku tysięcy lat.

Na przełomie XVIII i XIX wieku poznano między innymi siły powodujące przyciąganie przez bursztyn – nowy dział fizyki nazwano elektrycznością od słowa elektron, bowiem elektronem Grecy nazywali bursztyn. Od najdawniejszych wieków wierzono w lecznicze właściwości bursztynu. Anna Pęczalska w książce „Złoto Północy” pisze:

{…)W Encyklopedii Brytyjskiej pod hasłem amber czytamy – jeszcze w paleolicie i potem używano bursztynu jako lekarstwa przeciw rozlicznym chorobom: astmie, reumatyzmowi, zaburzeniom wewnętrznym. (…) W starożytnej Grecji szeroko rozpowszechnione było mniemanie, że elektron to potężny amulet (…). Kupcy arabscy chętnie nabywali surowe grudki bałtyckiego złota jako cenne lekarstwo. Lekarze świata muzułmańskiego sporządzali z bursztynu krople na wszystko. (…) Mieszkańcy XIX-wiecznej Gruzji – Gruzini i Czerkiesi – lubili spędzać długie godziny na towarzyskich rozmowach. W ich trakcie pocierali o skórę ogniwa noszonych na ręku szerokich bransolet bursztynowych – dla zdrowia. (…) W europejskiej medycynie bursztyn długo był stosowany przede wszystkim jako składnik różnych złożonych leków. Leczono nim epilepsję, dżumę, żółtaczkę, choroby pęcherza i kamienie żółciowe (…).

Trudno jednoznacznie określić, dzięki jakim właściwościom bursztyn znajdował przez stulecia tak rozległe zastosowanie lecznicze, iż niektórzy nazywali go nawet „wszechlekiem . Jedno jest jednak pewne, nieszlifowany bursztyn noszony jako kamień, nalewka bursztynowa wcierana w skórę i rozpylana woda zawierająca kilka kropel spirytusu bursztynowego powodują zwiększenie liczby jonów ujemnych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>