CO NAM DAJĄ PSZCZOŁY?

Pszczoły to bez wątpienia jedne z najciekawszych tworów przyrody. Owady te spotykamy najczęściej pośród najpiękniejszych kwiatów, ziół, krzewów i drzew. W naszym klimacie owady zapylają około 80 procent gatunków roślin, a więc bez udziału pszczół większość z nich nie zawiązałaby nasion, nie wydałaby owoców. Pierwszy zatem dar pszczół – to bogactwo świata roślinnego. Rośliny odwdzięczają się im za to nektarem i spadzią (z których powstaje miód) woskiem, mleczkiem, pyłkiem kwiatowym i propolisem. Wszystkie te produkty są cenne dla ludzkiego organizmu.

Człowiek interesował się pszczołami dosłownie od zarania dziejów. Jedno z najstarszych malowideł skalnych w Cuevas de la Arena w Wenecji (odkryte w 1919 roku) przedstawia pszczoły, latające wokół otworu w skale, i mężczyznę próbującego wybrać miód ’ z tego naturalnego ula. Najstarszą formą pszczelarstwa na ziemiach słowiańskich było bartnictwo, czyli leśna hodowla pszczół, która osiągnęła swój szczyt w XV, XVI i XVII wieku, a najbardziej typową jego postacią było wówczas drążenie dziupli w pniach. W okresie swojego największego rozkwitu bartnictwo stanowiło ważną gałęź gospodarki, dostarczało miodu – podstawowego środka do słodzenia pokarmów i surowca do wytwarzania napojów, a także wosku, z którego robiono świece, dające cenne podówczas źródło światła.

Z historii pszczelarstwa można wyciągnąć wniosek, że najbardziej naturalnym siedliskiem pszczół jest las, posiadający największą różnorodność roślin, i to od wiosny do jesieni, dający schronienie przed wiatrem i wahaniami temperatury. Może dlatego i dziś wielu pszczelarzy ustawia swoje pasieki na skraju borów, by umożliwić pszczołom pobieranie darów całej niemal przyrody. Człowiek wykorzystujący produkty pszczele otrzymuje za ich pośrednictwem ogrom naturalnych sił witalnych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>