Jak oddychać prawidłowo?

Oddychać należy możliwie całą powierzchnią płuc. Jogowie nazywają to oddychanie „pełnym , podczas którego klatka piersiowa rozszerza się na wszystkie strony do swoich naturalnych granic, pozwalając płucom na maksymalne zwiększenie powierzchni w czasie oddechu i odpowiedni skurcz przy wydechu. Uczmy się oddechu pełnego w następujący sposób:

– Stojąc lub siedząc (w pozycji wyprostowanej) spokojnie wciągamy powietrze przez nos opuszczając jednocześnie przeponę w dół, która, uciskając na narządy wewnętrzne brzucha, powoduje jego wysunięcie nieco do przodu. Odnosi się wrażenie, że powietrze zostało wtłoczone do brzucha.

– Kiedy czujemy, że dolna część płuc została już dopełniona powietrzem, rozszerzamy żebra dolne, mostek i pierś pozwalając, by powietrze napłynęło do środkowej i częściowo górnej połowy płuc.

– Podnosząc pierś i wysuwając górną część klatki, powodujemy wreszcie dotlenienie górnej części płuc, a poprzez lekkie uniesienie ramion – ich wierzchołków. W ostatniej fazie oddechu dolna część brzucha wsuwa się lekko w głąb, pomagając utrzymać powietrze w górnej części płuc.

Podczas oddychania pełnego powietrze wdychamy nosem, dzięki czemu w drodze do płuc zdąży się ono ogrzać do odpowiedniej temperatury, zaś bakterie i wirusy, kurz i inne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu nie trafiają bezpośrednio do nich Jogowie twierdzą, że ważną rolę w jonizacji ujemnej powietrza (a więc najbardziej dla nas korzystnej) odgrywają włoski, znajdujące się w jamach nosowych. Według nich powietrze, które nie przechodzi przez nos – czyli naturalny filtr – jest użyteczne zaledwie w 50 procentach.

Prawidłowe oddychanie chociaż nie jest w gruncie rzeczy zbyt skomplikowane, w pierwszym okresie ćwiczeń może sprawić sporo kłopotu. Proponuję przez pierwsze dni prób prawidłowych oddechów, starać się precyzyjnie opanować wszystkie trzy jego fazy (dolną, środkową, górną), nie zwracając specjalnej uwagi na płynność całego, pełnego oddechu. Jeśli ćwiczyć będziemy stojąc, wykorzystajmy duże lustro.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>