MIÓD

Zjadając łyżeczkę naturalnego miodu nie zapominajmy, że pszczoły na to ciężko pracowały: aby wytworzyć 1 kilogram miodu (na przykład z koniczyny białej) owady te muszą oblecieć 7 milionów kwiatów, przynieść około 150 tysięcy ładunków nektaru!

Miód możemy nazywać naturalnym tylko wtedy, kiedy wyprodukowany został w ulu z nektaru kwiatowego albo ze spadzi. Nektar jest w przyrodzie po to, aby wabić do kwiatów zapylające je owady. Zawiera on oprócz cukrowców, białek, aminokwasów i kwasów organicznych – substancje zapachowe i barwniki.

Spadź to wydaliny mszyc żerujących na roślinach. Mszyce wyciągają z roślin sok, z którego pobierają jedynie białka, pozostawiając w swoich wydalinach cukry. Aby zaspokoić swój apetyt na białko, którego jest zaledwie kilka procent, przerabiają ogromne ilości soku. Spadź widoczna jest często w postaci dużych kropli na liściach lub na szpilkach drzew. Ponieważ mszyce rozmnażają się bardzo szybko (pokolenie jednej może wydać w ciągu trzech miesięcy ponad 3 miliony mszyc) w pewnych okresach spadziowa- nie jest bardzo obfite, na przykład z jodły w korzystnych warunkach atmosferycznych mszyce produkują w ciągu godziny do 4 kg spadzi. Drzewem najobficiej spadziującym jest w Polsce jodła, a w dalszej kolejności świerk, lipa, klon, dąb, leszczyna i wierzba.

Zarówno nektar jak i spadź są jednak dopiero produktami wyjściowymi do produkcji naturalnego miodu: pszczoła pobiera je języczkiem, wsysa do wola miodowego, dodając równocześnie trochę wydzieliny z gruczołów ślinowych i zanosi do ula. W ulu nektar lub spadź odbierają „robotnice”, mieszają kilkakrotnie ze śliną i wrzucają do pierwszej komórki plastra. Później przenoszony z komórki do komórki przyszły miód poddawany jest procesowi odparowania wody. Ale dojrzewanie miodu w ulu to nie tylko odparowanie wody – nektar zawierający dużo sacharozy (cukru trzcinowego), a mało cukrów prostych (glukozy i fruktozy), dzięki pszczelim gruczołom ślinowym w procesie chemicznym zmienia te proporcje tak, że w miodzie cukry proste stanowią już około 75 procent, a sacharoza zaledwie kilka.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>