PAPRYKA OSTRA (Capsicum annuum)

Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie była nie tylko znana, ale również uprawiana przez wiele szczepów Indian. W Europie, dzięki wyprawom Kolumba, pierwsza otrzymała paprykę Hiszpania, później szczególnie rozpowszechniła się w Turcji, stąd niekiedy używa się dla tej rośliny nazwy „pieprz turecki . Dzisiaj uprawia się ją przede wszystkim na Półwyspie Bałkańskim.

Właściwości. Papryka zawiera mieszaninę kapsaicynoidów (związków draż- niących śluzówkę i skórę), olejek eteryczny, flawonoidy, witaminy (najwięcej C i E). Przyprawa podrażnia i zarazem rozgrzewa przewód pokarmowy, wzmagając wydzielanie śliny i soku żołądkowego.

Zastosowanie. Popularność papryki w polskiej kuchni wzrasta. Przyprawę tę używamy dziś do mięs (przede wszystkim słoniny i gulaszu), drobiu, ryb, zup (przede wszystkim flaków) oraz do wszystkich pikantnych sosów. Suszony owoc tej rośliny wchodzi w skład pieprzu ziołowego.

Uprawa. Aby uprawiać w ogrodzie czy na działce paprykę ostrą najpierw trzeba przygotować rozsadę. W tym celu nasiona rośliny wysiewamy w połowie marca do skrzyneczek ustawionych w mieszkaniu, w pobliżu kaloryfera. Rośliny wschodzą po około 7 dniach. Do gruntu możemy wysadzać je po 6 tygodniach, jednak najwcześniej 15 maja.

Zwracam uwagę, by w skrzyneczkach nie rosły gęściej niż w odstępach 3 centymetrowych, a w gruncie co 30 centymetrów. Jeśli rozsada jest słaba, w jednym miejscu umieszczamy dwie a nawet trzy sadzonki, które utworzą później mocny krzak.

W trakcie sadzenia starannie ugniatamy ziemię i roślinę natychmiast obficie podlewamy. Najtrudniejszy okres, to przyjmo: wanie się rozsady. Niektórzy działkowicze twierdzą, że dobrze jest wtedy podlać roślinę 2 – 3 krotnie wodą z gnojowicą (podobnie jak sadzonki pomidorów). Papryka tworzy sztywną, wznoszącą się, rozgałęzioną łodygę o owalnych liściach. Papryka kwitnie w lipcu i w sierpniu, wykształca w kątach liści białokremowe kwiaty. Owoce w kształcie wydłużonych sopli zbieramy, kiedy stają się czerwone, suszymy rozłożone na sitach lub rozwieszane na sznurze. Przechowujemy w całości w lnianych woreczkach lub szklanych naczyniach, a mielimy dopiero przed użyciem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>