PYŁEK KWIATOWY I PIERZGA

Pyłek kwiatowy to męskie komórki rozrodcze roślin nasiennych, które powstają w pylnikach kwiatowych. W komórkach tych skoncentrowane są więc wszelkie składniki biologicznej siły przyszłej rośliny. W kwiatach roślin ziarna pyłu miały zapłodnić zalążki – przyniesione przez pszczoły do ula, tu zmagazynowane i zakonserwowane służą bądź bezpośrednio do karmienia larw, bądź do produkcji mleczka, dzięki któremu może się rozwinąć pszczela matka, co pozwoli utrzymać ciągłość roju.

Przyroda nie skąpi tych życiodajnych nasion – jeden kwiat jabłoni daje 100 000 ziarn pyłu, jeden kwiatostan brzozy – 6 000 000 ziarn, a na przykład kukurydzy nawet 50 000 000 ziarn. Pszczoły zabierają i przenoszą pyłek do ula w „koszyczkach (zagłębieniach goleni tylnych nóg) w formie obnóży, czyli grudek zlepionych miodem lub nektarem. Zbieraczki składają obnóże do komórek plastra, gdzie grudki pyłu zwilżone miodem, ubijane i zasklepiane woskiem tworzą w ulu zapas konserwowanego pyłku kwiatowego zwanego pierzgą.

Pyłek zawiera wszystkie skoncentrowane, czynne składniki ziół rosnących w naturalnym środowisku, przede wszystkim zaś łatwo przyswajalne przez nasz organizm aminokwasy (między innymi metioninę, leucynę, argininę i histydynę), białka (takie jak globulina), kwasy tłuszczowe, witaminy (w tym C i kompleks B), mikroelementy (a wśród nich: potas, fosfor, srebro, złoto, krzem, magnez, cynk, żelazo, kobalt, miedź, wanad, tytan), cukry (glukozę, fruktozę, ksylozę i arabinozę) oraz szereg znanych i nie do końca jeszcze zbadanych enzymów niezbędnych we wszystkich reakcjach biochemicznych, zachodzących w naszym organizmie, a więc stymulujących całą przemianę materii, która jest podstawą zdrowia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>