Tabletki propolisowe

Do naczynia porcelitowego wlewamy krople propolisowe. Naczynie stawiamy w ciepłym miejscu. Kiedy płyn po odparowaniu spirytusu mocno już zgęstnieje, na talerzu łyżeczką formujemy z niego pigułki, które zdejmujemy nożem dopiero wtedy, kiedy dokładnie wyschną. Tabletki można też formować od razu na kawałeczkach sucharka i później ssać razem z sucharem – są łatwiejsze w przygotowaniu. Jeśli bardzo zależy nam na czasie wlewamy na talerz cienką warstwę kropli i odparowujemy w wysokiej temperaturze w piekarniku, otrzymując wafel propolisowy, który łamiemy i ssiemy jak tabletkę.

Na podstawie wyników badań klinicznych, a także doświadczeń wielu lekarzy i zielarzy, można dziś śmiało powiedzieć, że propolis jest środkiem ogólnowzmacniającym i leczniczym. Profilaktycznie mogą go zażywać zarówno dzieci (od 5 lat), dorośli, jak i staruszkowie. Jest cenny szczególnie jesienią i wiosną, gdyż zawiera witaminy w dużych ilościach, proteiny, węglowodory, liczne biopierwiastki, wreszcie substancje antybiotyczne.

Dzieciom podajemy propolis tylko po konsultacji z lekarzem, gdyż zawiera on hormony, między innymi hormon wzrostowy. Proponuję jesienną, zimową lub wiosenną kurację wzmacniającą dla dorosłych: krople propolisowe 3 razy dziennie po 15 kropli na cukier lub wodę wymiennie, tabletki 0,15 – 0,25 g ssać 3 razy dziennie, emulsja wodno – spirytusowa 2 razy dziennie łyżka stołowa, mleko propolisowe 2 razy dziennie łyżka stołowa. Preparaty z propolisu (o ile lekarz nie zaleci inaczej) najlepiej zażywać między posiłkami i co najmniej 4 godziny przed snem, gdyż działają na nasz organizm pobudzająco.

Kurację wzmacniającą, dla lepszego efektu, przeprowadzamy z przerwami. Po 4 tygodniach zażywania propolisu robimy 2 tygodnie przerwy (może być dłuższa) i kurację powtarzamy. Wielu zielarzy uważa, że wystarczy profilaktycznie przeprowadzić dwa razy do roku pełną miesięczną kurację, a potem zażywać propolis już tylko doraźnie. Zażywanie propolisu w dawce zmniejszonej o 1/3 może wspomagać kuracje miodowe, mleczkiem pszczelim czy pyłkiem kwiatowym.

Propolis w różnych postaciach jest coraz częściej stosowany przez lekarzy i zielarzy jako środek leczniczy w stanach zapalnych jelit, powikłaniach infekcyjnych, złamaniach i ubytkach kostnych, stanach osłabienia nerwowego, chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy, astmie, powierzchniowych uszkodzeniach skóry, owrzodzeniach żylakowatych, egzemie, łuszczycy i wielu innych schorzeniach. Oczywiście nie będę podawał tu recept na wszystkie schorzenia – to należy do lekarza. Ograniczę się zatem do prostych przypadków chorobowych, które często i tak próbujemy leczyć domowym sposobem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>