Category Zdrowie

WITAMINA B2(Ryboflawina)

Ta witamina, podobnie jak B,, wspomaga w naszym organizmie spalanie cukrów, bierze też udział w oddychaniu tkankowym, w syntezie hemoglobiny, tworząc w połączeniu z białkami wiele enzymów niezbędnych do transportu tlenu, uczestniczy w przemianie na impulsy nerwowe bodźców świetlnych docierających do oka.

czytaj więcej

Jak oddychać prawidłowo?

Oddychać należy możliwie całą powierzchnią płuc. Jogowie nazywają to oddychanie „pełnym , podczas którego klatka piersiowa rozszerza się na wszystkie strony do swoich naturalnych granic, pozwalając płucom na maksymalne zwiększenie powierzchni w czasie oddechu i odpowiedni skurcz przy wydechu. Uczmy się oddechu pełnego w następujący sposób:

czytaj więcej

Dentysta NFZ w Pyrzycach jest świetny

Dentysta NFZ w Pyrzycach leczy państwowo oraz prywatnie. Jego praca jest bardzo ważna. Wiele osób takiej pracy potrzebuje oraz pragnie. Na pewno warto o taką pracę zabiegać i cieszyć się jej efektami. Jakość, cena i życzliwość dla pacjenta na pewno mają znaczenie. Niejedna osoba dba o leczenie, jest skupiona na wysiłkach i efekt jest na pewno znakomity. Dobrej klasy dentysta na pracę nie narzeka, ma zadowolenie z niej oraz przyzwoite zarobki. Pracując w swoim gabinecie zarabia więcej.

czytaj więcej

BOSO DO ZDROWIA

Nasze stopy połączone są za pomocą nerwów ze wszystkimi organami wewnętrznymi. Na przykład serce, wątroba, nerki posiadają na stopie odpowiedni receptor. Człowiek chodząc kiedyś boso, uciskał je w naturalny sposób, a więc piasek, żwir, kamienie, kępy trawy pobudzały wszystkie receptory na stopach, a w konsekwencji przekazywały impulsy nerwowe do różnych zakątków organizmu.

czytaj więcej

MIKROELEMENTY

Połowa żelaza, które zawiera nasz organizm, znajduje się w hemoglobinie krwi, a więc z powodu niedoboru Fe cierpi przede wszystkim proces tworzenia krwi. Pierwszym objawem niedoboru żelaza, a często i anemii, jest ustawiczne nieuzasadnione ogólne zmęczenie.

czytaj więcej

Jak oddychać prawidłowo? – dalszy opis

Połóżmy dłonie na brzuchu tak, by wyczuwać poruszanie się jego mięśni. Jeżeli zamierzamy ćwiczyć w pozycji leżącej, połóżmy na „brzuchu w okolicy pępka i na klatce piersiowej, na wysokości splotu słonecznego, po jednym lekkim pudełku na przykład od zapałek i obserwujmy zachowanie się ich w trakcie oddechu pudełko położone niżej w pierwszej fazie musi wyraźnie się unieść, w drugiej lekko opaść w dół, a podnieść się do góry pudełko na klatce piersiowej.

czytaj więcej

CO NAM DAJĄ PSZCZOŁY?

Pszczoły to bez wątpienia jedne z najciekawszych tworów przyrody. Owady te spotykamy najczęściej pośród najpiękniejszych kwiatów, ziół, krzewów i drzew. W naszym klimacie owady zapylają około 80 procent gatunków roślin, a więc bez udziału pszczół większość z nich nie zawiązałaby nasion, nie wydałaby owoców. Pierwszy zatem dar pszczół – to bogactwo świata roślinnego. Rośliny odwdzięczają się im za to nektarem i spadzią (z których powstaje miód) woskiem, mleczkiem, pyłkiem kwiatowym i propolisem. Wszystkie te produkty są cenne dla ludzkiego organizmu.

czytaj więcej

JAKA SOL?

Wspominałem już, że organizm człowieka nie potrafi sam syntetyzować, między innymi w procesach reakcji enzymatycznych, ważnych dla organizmu mikroelementów. Podałem zawartość ważniejszych biopierwiastków w poszczególnych produktach spożywczych. Jeden z tych produktów zasługuje jednak na bardziej szczegółowe omówienie, gdyż używamy go na co dzień w gospodarstwie domowym – jest nim sól.

czytaj więcej

WITAMINA A (Akseroftol)

Jest niezbędna dla procesów wzrostu (szczególnie organizmów młodych) prawidłowego stanu błon śluzowych i dla procesu widzenia. Jej brak powodować może między innymi zahamowanie wzrostu, ziemistożółte zabarwienie skóry (szczególnie twarzy), zaburzenia w regeneracji nabłonków komórkowych całego ciała, co objawia się na przykład nadmierną suchością i rogowaceniem skóry, suchością w gardle, chronicznym nieżytem nosa z upośledzeniem węchu, zmniejszeniem wydzielania się kwasów żołądkowych. Jej niedostatek sprzyja powstawaniu kamicy nerkowej, zmniejsza odporność na wszelkiego rodzaju przeziębienia, powoduje pieczenie pod powiekami (piasek w oczach) upośledzone widzenie o zmierzchu. Ten ostatni objaw niedoboru witaminy A, zwany popularnie „kurzą ślepotą „, jest najbardziej typowy. Aby przekonać się czy organizm nasz nie cierpi na niedobór tej witaminy, możemy wykonać prosty test.

czytaj więcej

WIĘCEJ DREWNA I ZIELENI!

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego gałązka wierzbowa ścięta przed kilkunastoma dniami, a nawet kilkoma miesiącami, zasadzona w ziemi zaczyna rosnąć. Otóż drzewa nie od razu umierają. Drewno żyje, dopóki wytwarza nie zbadane jeszcze całkowicie aromatyczne substancje, tak zwane biostyminy oraz emituje (nawet przez dziesiątki lat) ujemne ładunki, stymulujące procesy życiowe.

czytaj więcej

O SIŁACH NATURY CZ. III

Nauka wykazała już dziś ponad wszelką wątpliwość, że białka, kwasy nukleinowe, nawet całe układy tkankowe mają cechy półprzewodników. Nasz organizm w tym ujęciu można rozumieć jako organiczny półprzewodnik, odznaczający się między innymi przewodnictwem elektronowym, reagujący na temperaturę, światło, naprężenia mechaniczne, pola elektryczne i magnetyczne. W ludzkim organizmie istnieje więc bardzo subtelna – bo elektroniczna – rejestracja zmian środowiskowych.

czytaj więcej

ZGODNIE Z OSIĄ MAGNETYCZNĄ CZ. II

W latach sześćdziesiątych naszego stulecia niemiecki entomolog Gunther Becker zauważył, że większość owadów kończąc lot, przyjmuje w pozycji spoczynkowej kierunek połnoc – południe, rzadziej zachód – wschód. Radziecki uczony, Jurij Chołodow, udowodnił, iż stałe pole magnetyczne jest bodźcem, na który reaguje centralny układ nerwowy. A więc mózg pełni również funkcję receptora stałego pola magnetycznego! Pole to, jak wiemy z zasad elektromagnetyzmu, oddziaływuje na elektrony. Może je wytrącać, odchylać tor ich przepływu, czyli sterować ich natężeniem i kierunkiem rozprzestrzeniania się. Strumień elektronów przepływających przez nasz organizm niektórzy nazywają wprost „drugą krwią’ , którą steruje właśnie magnetyzm.

czytaj więcej